Northern Business Achievement Awards Logo- CMYK.png

Thursday 3 March 2022
The Centre Ivanhoe

City of Whittlesea Logo - CMYK.png
Nillumbik+Tagline logo - Colour SPOT.png

Hosted by:

Morning sponsors:

Macpherson-Kelly-Logo-Blue.png
Pitcher Partners_transparent.png

Click here to learn more about the City of Whittlesea's Strong Local Economy Strategy

NBAA Award Nominees

Nillumbik Shire Council

Naught Distilling, Chris Cameron

Buttermans Track Wines, Joel Trist

City of Whittlesea

PACKQUEEN, Monique Samara
Wine In A Glass, Ron Couchman

Young Business Achiever

Nicholas Costanzo, Nick’s Gnocchi & Pasta

Ash Sharma, North Star Dental

headshot.jpg

Matthew Bunny

Matthew joined the Westpac Group in 2021. He is an Economist across several businesses including Westpac Business Bank, St.George Bank, Bank of Melbourne, BankSA and Bankers Trust.

 

Prior to Westpac, Matthew worked at the Reserve Bank of Australia for a number of years. He holds a Bachelor of Commerce (Economics) with First Class Honours from the University of Western Australia.

 

Breakfast Program

  • Introduction by MC, George Osborne

  • Welcome by Chairman of NORTH Link, Linc Horton

  • Guest Speaker Matthew Bunny

       Economist, Westpac Group

  • Young Business Achiever Awards

       Nillumbik Shire Council

       Nicholas Costanzo, Nick’s Gnocchi & Pasta

       

      City of Whittlesea
       Ash Sharma, North Star Dental

  • NBAA Nominees and Business Excellence Panel

​      Nillumbik Shire Council nominees

      Naught Distilling, Chris Cameron

      Buttermans Track Wines, Joel Trist

     City of Whittlesea
     PACKQUEEN, Monique Samara
     Wine In A Glass, Ron Couchman

  • Thank you and close

Menu

Seasonal fresh fruit, lime syrup, honey yoghurt gf, v

Banana bread, whipped mascarpone, sous-vide seasonal fruit v

Scrambled eggs, chargrilled bacon, slow-roasted tomato, house-made beans, sourdough

Freshly brewed coffee, tea and cold juice selection

2022 NBAA Award Category Sponsors

NBAA 2022 SPONSORS (6).png
  • Best Start-Up or Microbusiness Award sponsored by Melbourne’s North Food Group

  • Business of the Year Award sponsored by Victorian Government

  • Customer Service Award sponsored by MatchWorks

  • Export Award sponsored by Pitcher Partners

  • Human Resources Award sponsored by Macpherson Kelley

  • Industry Education Engagement Award sponsored by NORTH Link

  • Innovation and Enterprise Award sponsored by sponsored by OET - Cambridge Boxhill Language Assessment

  • Outstanding Initiative in Manufacturing Award sponsored by Options Consulting Group

  • Philanthropy and Community Service Award sponsored by Inner North Community Foundation

  • Sustainability and Environment Award sponsored by NORTH Link’s Melbourne’s North Advanced Manufacturing Group

  • Technology Innovation Award sponsored by Business nbn

  • Workplace Diversity Award sponsored by Melbourne Polytechnic

  • Young Business Achiever Award sponsored by La Trobe Business School

 
 

Table 1

John Gilbert, Options Consulting Group

Daniel Haseler, Pitcher Partners

Vicki Keller, Macpherson Kelley

Nidal Mazloum, Matthews Steer Accountants & Business Advisors

David Mitkoski, Westpac Banking Corporation

Joseph Porcaro, MatchWorks

Jacqui Powell, Department of Jobs, Precincts and Regions

Kavya Rangineni, MatchWorks

Ben Rodgers, Inner North Community Foundation

Shannon Ryan, Victoria University

Table 2

Mary Agostino, Mitchell Shire Council

Adam Foster, Macpherson Kelley

Tania Hall, Repurpose It

George Hatzimanolis, Repurpose It

Stephen Joyce, NORTH Link

Ben Lethborg, Pitcher Partners

Ashley McInnes, La Trobe University

Sarah Norbeck, Department of Jobs, Precincts and Regions

Gideon Perrott, Bendigo Kangan Institute

Matt Wardrop, Bendigo Kangan Institute

 

Table 3

Matthew Bunny, Speaker

Frances Coppolillo, Melbourne Polytechnic

Carl Cowie, Nillumbik Shire Council

Michael Edmonds, Department of Jobs, Precincts and Regions

Hon. Bronwyn Halfpenny, Parliament of Victoria

Linc Horton, NORTH Link

Chris James, NORTH Link

Robert Lucas, Caravan Industry Victoria

George Osborne, MC

Deb Redmond, NORTH Link

 

Table 04

Phillip Bain, Northern Health

Eddy Boscariol, Local Jobs Program

Sonia Carletti, Department of Jobs, Precincts and Regions

Jessica Cotter, nbn co

Terry Larkins, Northern Metropolitan Partnership

Joseph Lirosi, Eternity Communications

Dr Nicola McNeil, La Trobe Business School

Prof. Aron O'Cass, La Trobe Business School

Elizabeth Simonetti, nbn co

Don Tidbury, DPV Health

 

Table 05

Chris Cameron, Naught Distillery

Cr Frances Eyre, Nillumbik Shire Council

Stephanie Micallef, Buttermans Track Wines Pty Ltd

Georgie Nathan, Nillumbik Shire Council

Danielle Phyland, Nillumbik Shire Council

Cr Ben Ramcharan, Nillumbik Shire Council

Joel Trist, Buttermans Track Wines

 

Table 06

Carolyn Burr, Kangan Institute

Pina Di Donato, Northern Health

Michael Iaccarino, NORTH Link

Sue Logan, NORTH Link

Ken Matthews, Matthews Steer Accountants & Business Advisors

Peter McWilliam, NORTH Link

Tony Raunic, Hunt & Hunt Lawyers

Prof. Axel Schulz, La Trobe University

 

Table 07

Michelle Anderson-Sims, Wine In A Glass

Ron Couchman, Wine In A Glass

Chris Eddy, City of Whittlesea

Craig Lloyd, City of Whittlesea

Monique Samara, PackQueen

Julia Stan, PackQueen

Lydia Wilson, City of Whittlesea

Susan Zheng, Wine In A Glass

Table 08

Amanda Bianco, Snap Franchising Limited

Candi Browne, Snap Preston

Heath Caddy, Lamcal Builders Supplies

Rupert Condon, Options Consulting Group

Robert Garlinge, Quest Bundoora

Jack Gilbert, Options Consulting Group

Bo Li, Melbourne Polytechnic

Ben Rowe, Riverlee

Julian Sakowski, Westpac Banking Corporation

Eadaoin Wright, Mitchell Shire Council

Table 09

Justin Hanrahan, Darebin City Council

Ramona Barry, Bridge Darebin/Paper Loop

Chris Lombardo, Bridge Darebin/Paper Loop

Cr Lina Messina, City of Darebin

Amanda Morglund, Fungi Solutions

Philip O'Brien, Darebin City Council

Cr Susan Rennie, City of Darebin

Gauri Shah, Sunny Electronics

Sunny Shah, Sunny Electronics

Richard Welch, Liberal Party

Seating Chart

Table 10

Stephen Barnewall, Stafford Engineering Australia

Samantha Cameron, City of Whittlesea

Damien Colella, Westpac

Elsa Demetriou, Melbourne Polytechnic

Craig Emmerson, City of Whittlesea

Michelle Isherwood, City of Whittlesea

Michael Lindley, Melbourne Print

Paddy McVeign, Prace - Merrilands Community Centre

Jennifer Pearson, City of Whittlesea

 

Table 11

Wendy George, City of Whittlesea

Hugh O'Donnell, Anthony Innovations

Sarah Rowe, City of Whittlesea

Ash Sharma, North Star Dental

Swati Sharma, North Star Dental

The Sharma's

Kim Stadtmiller, Hume Whittlesea Local Learning & Employment Network

Table 12

Carlo Costanzo, Nick’s Gnocchi & Pasta

Christine Costanzo, Nick’s Gnocchi & Pasta

Jack Costanzo, Nick’s Gnocchi & Pasta

Nicholas Costanzo, Nick’s Gnocchi & Pasta

Vincenzo Lombardi, Nillumbik Shire Council

Cr Richard Stockman, Nillumbik Shire Council

Rosa Zouzoulas, Nillumbik Shire Council 

 

Table 13

Dani Ahimastos, Banyule City Council

Fae Ballingall, Banyule City Council

Allison Beckwith, Banyule City Council

Cr Peter Dimarelos, Banyule City Council

Karen Leeder, Banyule City Council

Cr Tom Melican, Banyule City Council

Fiona Mitsinikos, Banyule City Council

Cr Elizabeth Nealy, Banyule City Council

Daniela Parisella, Banyule City Council

Natasha Swan, Banyule City Council

Table 14

Madeline Alford, LOGOS Property

Karen Arvidsson, Holmesglen Institute

Goran Erdevicki, GEA

Paul Hughes, Integra

Connie Manglaviti, Naturally Good Products

Zina Miceli, Hume City Council

Steve Morriss, Close the Loop GROUP

Joseph Seneca, Matthews Steer

Michael Zeng, iBuild

Table 15

Rayna Berg, Moreland City Council

Adam Centorrino, Centorrino Technologies

Victoria Hart, Moreland City Council

Narelle Jennings, Moreland City Council

Mira Mustafa, Moreland City Council

Maria Rico, Moreland City Council

Kathy Rose, Moreland City Council

Leo Soccio, Ausfresh

Cr Oscar Yildiz, Moreland City Council

 

Table 16

Robert Becher, INOX

Lisa Galati, Floridia Cheese

Meri Ivanovska, BNLLEN

Mary Jakobenov, NORTH Link

Liza Mihailidis, Sarina Russo

Chris Newman, ArcBlue Consulting

Rose Portella, Floridia Cheese

Brad Purvis, Mazars

Swaroop Puskoor, Westpac Banking Corporation

Peter Ryan, Westpac Banking Corporation

 

Table 18

Christine Doolan, NORTH Link

Tess Flynn

Cecilia Moses, NORTH Link

Amina Omar, NORTH Link

Angus Robertson, NORTH Link

Karen Stephens, Northern Industry Student Placement Program

James Wallace, NORTH Link

Tahlia Warn, NORTH Link

 

Table 19

Kit Andrews, Kit Andrews Consulting

George Angelovski, BNLLEN

Kimberley Capocchi, WISE Employment

Nancye Harrison, Department of Education & Training, NWVR, Hume Moreland Area

Greg Jamieson, La Trobe University

Willis Mutasa, Westpac

Diane Sardo, NORTH Link

Xin Tan, La Trobe University

Leah Wilson, WISE Employment

Floor Plan FINAL MARCH .pdf.png
 
 

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

SPONSORS